26 Kasım 2022

İzmir Bornova Belediyesi 2016-2017 Tiyatro Kursları Başlıyor

İzmir Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun her yıl düzenlediği tiyatro kursları ve eğitimleri başlıyor.

İzmir ve Türkiye’de tiyatro alanında önemli bir yere sahip Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT), yeni sezon hazırlıklarına başladı. Aldığı ödüller ve oyunlarla Türkiye çapında tanınan Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, yeni sezonda da dünyadaki sanatsal değişimi İzmir’e taşıyarak seyircisi ile paylaşmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda yapılan planlar içinde 2016-2017 sezonunda, 4 yetişkin ve 1 çocuk oyunu sahnelemeyi planlıyor.

7’den 70’e Tiyatro Eğitimi

Sezon içinde düzenlediği kapsamlı kurslar ile her yaştan kursiyerler; tiyatro tarihi, oyunculuk, gibi alanlarda temel eğitimi, akademi ağırlıklı tiyatroculardan alıyor. Bir BBŞT geleneği olarak, çocuk yaşlarda tiyatro eğitimi almaya başlayan kursiyerler uzun yıllar BBŞT bünyesindeki kurslara devam ediyor. Bu süreç sonunda, tiyatro alanında kariyer planı yapan kursiyerler genellikle Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin ilgili bölümlerini BBŞT’nin temel eğitimi yardımıyla kazanıyorlar.

25. sanat yılını doldurmaya hazırlanan Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, her yıl olduğu gibi ana kadro repertuar çalışmalarına ve kurs hazırlıklarına başladı. Yaklaşık 7 ay süren kurslarda, ortaokul seviyesinden başlayarak her yaştan tiyatro sever eğitim alabiliyor. Kursiyer grupları, temel eğitim süresinin sonunda hazırladıkları bir oyun ile seyirciyle buluşuyor. Oyunlar Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener , Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu ile Çamdibi Nedret Güvenç ve Altındağ Atatürk Kültür Merkezi olmak üzere dört ayrı sahnede seyirciyle buluşuyor. Yaklaşık 450 kursiyer ile sezona başlamayı hedefleyen BBŞT Bornova Merkez, Çamdibi ve Mevlana’da eğitim çalışmalarını sürdürecek.

Bornova Belediyesi: www.bornova.bel.tr

İlk Kurs Yorumunu Siz Yazın

Bu Kurs / Kurslarla İlgili Sorularınızı veya Yorumunuzu Aşağıdaki Forma Yazarak Paylaşabilirsiniz.

E-Posta adresiniz gizli kalır, yayınlanmaz.


*