28 Kasım 2022

İlk Yardım Kursu Nedir?

İlk Yardım Kursu Nedir?
İlk Yardım Kursu Nedir?

Evde, sokakta, çalıştığımız yerde her an bir kaza durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Acil durum gerektiren olaylarda bilinçli bir şekilde müdahale edildiğinde hayat kurtarma oranı da yüksek olur. Bu nedenle ilk yardım eğitimi almak her yaştan insan için oldukça önemlidir.

Bu anlamda da devletin de bu konuya önem vermesi ile birlikte ilk yardım kursu açılarak eğitimler verilmektedir.

İlk Yardım Kursu Nerelerde Açılmaktadır?

İlk yardım kursu okullarda da eğitim olarak verilse de tam anlamı ile öğretilememektedir. Son yıllarda ilk yardım eğitimlerine ağırlık verilmesi ile birlikte Halk Eğitim Merkezlerinde ve belediyelerin vatandaşlara açtığı özel kurslarda ilk yardım eğitimleri verilebilmektedir.

Yaşadığınız şehirde Halk Eğitim Merkezleri vardır. Buraların kurs programlarını takip ederek ilk yardım kursunun ne zaman açıldığını öğrenip katılabilirsiniz. Yine belediyelerin vatandaşlara sunduğu en güzel hizmetlerden birisi ücretsiz kurslardır. Bu kus programlarında da ilk yardım eğitimi kursu verilmektedir. Bu kurslara da katılabilirsiniz. Burada verilen kurslar tamamen ücretsiz kurslardır.

İlk Yardım  Eğitimi Kimler Tarafından Verilmektedir?

İlk yardım eğitimi kaza gibi acil müdahale durumlarında kazazedeye uygulanacak bir işlem olduğu için bu eğitimlerin alanında uzman olan sağlık personeli tarafından verilmesi gerekir. Halk eğitim merkezlerinde veya belediye kurslarında eğitim verecek kişilerin sağlık, sağlık hizmetleri, sağlık bilgisi alan öğretmenleri veya bu alanda yüksek okul okuyan ya da öğretim görevlisi/üyesi olan kişiler tarafından eğitimlerin verilmesi gerekir.

İlk Yardım Kurslarına Kimler Katılabilir?

İlk yardım eğitimleri herkesin bilmesi gereken hayati önem taşıyan eğitimler olduğu için 14 yaşını dolduran en az ilkokul mezunu herkes bu eğitimlere katılabilir. Her an her yerde kazalar, yaralanmalar il karşılaşabileceğimiz için bu konuda eğitim almak her birey için oldukça faydalı olacaktır.

İlk Yardım Kurslarında Hangi Eğitimler Verilmektedir?

İlk yardım kurslarında ilk yardım için temel ilkeler, acil durumlarda yapılması gereken ilk müdahaleler, alınması gereken önlemler, temel yaşam desteği, kırık ve çıkık durumlarında yapılabilecek uygulama ve alınması gereken önlemler, vücuda yabancı cisim kaçmasında yapılabilecek ilk yardım uygulamaları, yanık ve donmalarda ilk yardım, sıcak çarpmasında yapılması gereken uygulamalar, zehirlenmelerde ilk yardım gibi eğitimler verilmektedir.

Bütün bu ilk yardım eğitimleri toplamda 18 saat olarak ücretsiz bir şekilde Halk Eğitim Merkezlerinde ve Belediye kurslarında verilmektedir. Kursu tamamlayanlara kursa katılım belgesi verilmektedir.

İlk Kurs Yorumunu Siz Yazın

Bu Kurs / Kurslarla İlgili Sorularınızı veya Yorumunuzu Aşağıdaki Forma Yazarak Paylaşabilirsiniz.

E-Posta adresiniz gizli kalır, yayınlanmaz.


*