25 Kasım 2022

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Ulusal Staj Programı Başvurusu 2022

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Ulusal Staj Programı Başvurusu 2022
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Ulusal Staj Programı Başvurusu 2022

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları ofisi tarafından gençlere fırsat eşitliği sunularak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarında sunulan staj olanaklarından faydalanılması için Ulusal Staj Programı (USP) başlatılmıştır.

Gençlerin istihdamının arttırılması, staj programlarının sadece teknik bölümlerde değil de tüm bölümlerde yapılmasını sağlamak amacıyla bu çalışmalar başlatılmıştır. Kariyer hedeflerinde fırsat eşitliği sağlamakta programın bir diğer amacıdır. Bu programla birlikte 2022’de KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu personelin karşılanması, mesleki ve teknik ortaöğretim kurularındaki öğrencilerim istihdam edilmeleri de desteklenecek şekilde bu faaliyetler yürütülmektedir.

Ulusal Staj Programına başvuru yapan öğrenciler; eğitim hayatları boyunca gösterdikleri performans, becerilerini arttırmak için yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak akademik/mesleki, sanatsal ve sosyal, sportif yeterlilik puanları değerlendirilmektedir. İşverenler öğrencilerin hiç bir şekilde kimlik bilgilerini görmeden aldıkları bu puanları değerlendirip staj teklifi sunmaktadır.

Ulusal Staj Programına Kimler Başvurabilir?

Türkiye, KKTC ve yurt dışındaki üniversitelerde okuyup not ortalaması 4 üzerinden en az 2 (diğer sistemlerde dengi olan);

  • Örgün eğitim veren lisans programlarının 2,3 veya 4. sınıf öğrencileri (Lisans 2. sınıf öğrencilerinin staj yapacakları tarihte bir üst sınıfa geçme ve 4. sınıf öğrencilerinde staj yapma tarihte henüz mezun olmamaları şartı aranmaktadır)
  • Örgün eğitim veren ön lisan programlarının 1. veya 2. sınıf öğrencileri (Ön lisans 1. sınıf öğrencisinin staj yapacağı tarihte bir üst sınıfa geçme ve 2. sınıf öğrencilerin staj yapacağı tarihte henüz mezun olmamış olma şartı aranmaktadır)

Yurt içinde öğrenimine devam eden yüksek lisan öğrencileri (not ortalaması 4 üzerinden en az 2 veya diğer sistemlerde dengi) ile yurt dışında yüksek lisans/doktora eğitimine devam eden Türk Vatandaşı veya Mavi Kart sahibi öğrenciler,

Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yer alan ”Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının” 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri başvurabilir.

Ulusal Staj Programı Başvuruları Ne Zaman?

Ulusal Staj Programı başvuruları şuan devam etmekte olup başvurular 31 Mart 2022 tarihinde sona erecektir.

Ulusal Staj Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ulusal Staj Programı başvurusu için https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ulusalstajprogrami internet sitesine giderek buradan TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. e- devlet üzerinden alınan bilgiler onaylandıktan sonra başvuru formu doldurulur. Daha sonra is işverenlerin teklif göndermesi beklenir.

İlk Kurs Yorumunu Siz Yazın

Bu Kurs / Kurslarla İlgili Sorularınızı veya Yorumunuzu Aşağıdaki Forma Yazarak Paylaşabilirsiniz.

E-Posta adresiniz gizli kalır, yayınlanmaz.


*